Hatzidakis, Mavrotragano, 2009.

Cijena: cca 200 kn

Hatzidakis_Mavrotragano_2009Nije se butelja pošteno smirila od bottle shocka i Patti je već uletio na raritetan doživljaj. Raritetan zato što nikad dojmove ne bilježim u društvu. Još raritetniji zato što je to Mavrotragano! Sorta koja je zahvaljujući vulkanskom tlu ostala nedirnuta phylloxerom i zastupljena je isključivo na Santoriniju, sa svega 2% udjela vinogradarske površine otoka u nekom trenutku.

Patti i ja smo se upoznali uz ovo vino i oboje ga izdvojili kao favorita. Ime Haridimos Hatzidakis više nisam mogao zaboraviti. Kad se ukazala elegantna prilika da kupim ovu bocu, rodila mi se ideja o zajedničkom dojmu.

Vino se dekantiralo puna 4 sata i svejedno, kao da se dobilo tek u čaši. Patti kaže da mu se „čak čini kao da se ohladilo“ u čaši. Naprosto nevjerojatno, kao da se u dekanteru borilo protiv zraka, da bi se u pravoj čaši formiralo i počelo pričati svoju priču…

Koja je prilično fascinantna, ali od stvari koje ljude obično fasciniraju izdvojit ću tek ukupno napravljenu količinu koja uglavnom ne prelazi cca 5 tisuća boca. Bez obzira na sve implikacije koje iz toga proizlaze 😉

Brutalno mlado i divlje ispočetka. Još se na nosu osjetilo kako je „ljepljivo“ mutno. Baš kako volim 😉 Međutim, surovo mineralno. Pattijev komentar, „jahanje sa sabljom“ 🙂 dobra je vizualizacija.

Vino ima 14% alkohola, ali nos ne štipa alkohol, već volatilnost. Čak i u ustima krene kao da će grijati, pa stane.

Nevjerojatna razlika dogodila se u svega nekoliko minuta u čaši. Vino je „proradilo“. Drastične transformacije, toliko se sad smirilo i opustilo, ali puno energije. Ovo je vino koje je doista živo. Uz maslinovo ulje postaje aromatični med.

Hladnoća i mineralnost, „cijelo vrijeme vidim ta neka brda“ bilježim Pattijeve lucidne opservacije. A malo kasnije opet drugačije. U strukturnom smislu transformirano. Tanini su sad već gumenasti…

Esencija svega što volim u vinu. A potpisuje ga legenda od čovjeka koji stavlja yahoo.com za službenu e-mail adresu na etiketu 😉

16 misli o “Hatzidakis, Mavrotragano, 2009.

  1. buonsangue 25/06/2014 / 15:38

    ” izdvojit ću tek ukupno napravljenu količinu koja nikad ne prelazi oko 3-4 tisuće boca, a ovaj put 1500. ” _____ Drago mi je da ti se svidjelo, opcenito govoreci, ali nazalost nije ti tocna ni jedna ni druga brojka/tvrdnja. Slobodna bacanja: 0-2 🙂

    • vinopija 26/06/2014 / 09:44

      Možda ipak 1:2 u sudačkoj nadoknadi ?
      Molim pojašnjenje što i zašto je netočno… 3-4 tisuće pamtim kao tvoje riječi neovisno o brojci na butelji, dok je na ovoj napisano 1500.

  2. buonsangue 26/06/2014 / 10:01

    a) Razmisli malo kad si prvi put pio Hatzidakisov Mavrotragano i to koje godiste. 3-4 tisuce boca (dapace, u pojedinim berbama i osjetno manje) odnosi se na period koji zavrsava negdje otprilike s berbom 2008. Razloge je lako i logicno pretpostaviti. b) 2009 i 2010 su sigurno presle tu brojku. Ne da mi se sad silazit u podrum da prvojerim tocno, budem kad stignem. Bilo kako bilo, 2009 ti je 100% sigurno napravljena u vise od 1500 boca: bilo je nekoliko “tirazha”. Moja zadnja boca 2009. je imala broj cetiritisuceineshto.

    • buonsangue 26/06/2014 / 10:09

      Uostalom, evo, internet iz jor frend: http://www.hatzidakiswines.gr/en/our-wines/mavrotragano.html
      (Inace, ne treba od Hatzidakisa ocekivati preveliku preciznost u smislu broja na etiketi ili uopce procjene broja. Na boci deklarirani alkoholi su mu cesto po mojoj procjeni +/- 7% :-). Njemu ti je sve to tlaka, ukljucujuci i keljenje etiketa, sto doduse radi njegova zena, jer bi on vjerojatno sve porazbijo od nervoze da mora sjedit i keljit to.)

    • vinopija 26/06/2014 / 10:13

      U proljeće 2011 otvorio si nam Mavrotrgano 2002. Boca iznačena s 000162 🙂 Ne sjećam se točne brojke napunjenih boca tog godišta, ali sjećam se da si rekao da je ukupno punjeno i manje boca, cca 3 tisuće.
      Jesam naslutio što se tiče količina da to vrijedi do neke berbe. Očekivao bi da danas ima veće količine, možda čak proširene nasade (ukoliko je takvo što moguće u toj situaciji)
      Mislio sam da je 2009 doista bila problematična berba pa iz tog razloga ima samo 1500 boca…

      • buonsangue 26/06/2014 / 10:36

        Da, doshlo je do, unutar te vrlo limitirane situacije koju spominjes, do malog, strogo kontroliranog proshirenja (to i jest bila poanta citavog “projekta” jos od negdje cca 1997.). Onkraj Hatzidakisa, u ovom trenutku na Santoriniju ima (razmjerno!) mnogo vise Mavrotragana nego sto ga je bilo kad je on krenuo u taj pionirski posao ochuvanja ampelografske bashtine :-): sad vec i baba Mara ima monovarijetalni Mvrtg, do nedavno ga nije imao nitko :-).
        No, da ne duljim, pomalo shaljiva poanta mog prvog komentara ovdje upravo jest i to sto kazes i sam: i dalje vrlo rijetko vino, i dalje komercijalno gotovo irelevantne kolicine, basta. Zanimljive cinjenice za razumijevanje konteksta, koje medjutim o o tome je li vino na kraju dobro ili ne same po sebi ne govore nista. Tim vishe: zasto se u vlastitom post-u onda uopce nepotrebno vezes na konkretne brojke, kad s jedne strane nije bitno, a s druge ulazis u rizik da baratas brojkama koje nisu aktualne/tocne?

        • buonsangue 26/06/2014 / 10:44

          Poanta intervencije je, iako su razmjeri neposrednog razloga drukciji, ista kao i one od neki dan: bolje ne upustat se u problematicne, aproksimativno ili krivo formulirane izjave vezane na okolnosti o kojima nemas bas najjasnije ideje/najtocnije informacije.

  3. vinopija 26/06/2014 / 10:18

    Još bi nešto prokomentirao. Nisu ograničene količine i raritetna opskurna sorta razlog zašto mi se sviđa vino. Nisam pojma imao o ničemu od rečenog, ali mi se baš kod tog vina prvi put probanog na slijepo upalila lampica.
    Tebi vjerojatno jasno zašto ovo komentiram, ali daljnje zaključke ću prepustiti individualnim tumačenjima.

    • ifke 26/06/2014 / 22:12

      Moram priznat da i ja sve više volim ovaj tip vina. Naravno, nedam 30 eura, nego si kupim neki slavonski cabernet za 30 čuna, otvorim ga i strpljivo čekam par dana da dovoljno oksidira…..ak mi se da čak i flomićem napišem – mavrotragano…..ponekad čak posjednem medu, zeku i žirafu na trosjed i pravim se da ste to ti, Tvrle i Patti….fakat bude cool… 🙂

        • ifke 27/06/2014 / 13:26

          Frojdovski gledano, ti si spoj prva dva, a pojavno treća, sa neš manje dlaka. 🙂 Inače, totalno sam na tvojoj strani u razmirici sa Tvrletom. Pitaj ga di je bio prve tri godine tvog života kada se po modernoj psihologiji uvelike formiraju osnovne karakterne crte osobe….kaj nije onda došo u tvoj parkić? Mislim, da si se imo tada više prilike družit z menom recimo, sigurno nebi navlačio tolke rozeje nit bi se družio sa gastro gej frendli HR elitom, neg bi išli okolo tražit Čaka Norisa da mu pičku malo naravnamo… 🙂

          • Alejandro 27/06/2014 / 14:12

            i sve ovo se dešava zbog nekog grka….o maj gad 🙂

            • ifke 27/06/2014 / 14:58

              Sale, nemreš sve trpat u “sve ovo”……ja se samo zajebavam, a dečki ozbiljno razgovaraju…za razliku od ostale ekipe.

              • Alejandro 27/06/2014 / 15:25

                a ja sam mislio da si ti skrivena ispostava udruženja vinskih znalaca….:) ali i ljubitelj uradaka Georgiousa Kyriakosa Panayiotoua

                Da se vratim u normalu—Kako da se ja uključim u razgovor kad je lakše pronaći Troju u Gabeli, nego Mavrotagano u Zagrebu? 🙂

  4. Alejandro 27/06/2014 / 14:18

    i sve ovo se dešava zbog nekog grka koji nije Georgios Kyriakos Panayiotou…oh my god 🙂

  5. clemens 01/07/2014 / 10:46

    “The Dark Ages were merely the resumption of a natural way of life that had been momentarily interrupted by the Greeks”, [R. Pirsig, Zen and the Art of Motorcycle Maintenance] – potaknuto grčkom, vinom i filozofijom 😉

Komentiraj