Cijena:
19,98 kn P.Z. Putnikovići, Plavac Mali, 2008. (23.06.2010.)
29,98 kn P.Z. Kuna, Plavac, 2007. (23.06.2010.)
29,98 kn Levanat, Plavac Mali, 2008. (23.06.2010.)
22,98 kn P.Z. Potomje, Pelješac Plavac, 2007. (23.06.2010.)
Takozvana „Five Buck Chuck“ kategorija 🙂 Ovo je tek dio bizarnih i nepoznatih etiketa koje su se pojavile na policama, ali vino koje nude nije nimalo nepoznato i bizarno. Plavac Mali s Pelješca sinonim je za domaće crno vino. Nekako slutim da će ovo biti popularan Dojam 😉 a meni također zanimljiv ekperiment…
Redoslijed kušanja je upravo redoslijed naveden od prve do četvrte butelje. Prvo dakle Putnikovići. Šnjof? Blago zadimljena sletkoća, nešto malo topline, moguće čak smokva i rogač?!? Nakon prvog, drugog gutljaja zaključujem kako je ovo jednostavan jednodimenzionalan Plavac. Ali, iskreno vino i za te novce vrlo poštena ponuda. Ne nudi neki doživljaj, no lijepo je izbalansirano, ne strše ni tanini ni kiseline niti slador. Da je koncentriranije, snažnijeg tijela, ne bi koštalo 20 kn. Ocjena 2/3 jer radi se o solidnom sortnom vinu.
A sad Kuna! Osjetno slađe na nosu, isprva se čini nešto više voćnijeg profila, podjednako animalan vonj… Nkon obećavajućeg nosa, praznina na nepcu. Čak slabije od prethodnika…nešto izraženiji tanini doduše. Međutim, kao iprethodnik, iskreno i nepretenciozno vino za pristojne novce. 2/3 je ocjena.
Levanat. Uffff! Kao da sam ususo razrijeđeni sok od cikle u čašu. Mutna i ne baš tipična boja Plavca. Izrazito animalan vonj. Zaudara na štalu, podrum, bačvu, čuje se na gnojivo… ali čak bi to sve prošlo jer ima neke autentičnosti u tom vonju. Nevješt šnofač na slijepo bi pomislio da je riječ o specifičnom terroiru 😉 Na žalost, ništa od toga. Gazirana tekstura podsjeća na mošt i pokušavam se sjetiti koja je to mana jer nije ušao zrak u bocu niti je čep pustio TCA… Uglavnom, sjajno za bambus ili kuhanje. Razočaranje za vinopije. Poklonjena dvojka. Moguće stvarno loša boca.
Zato je Potomje osvjetlalo obraz Peljeških Plavaca do 30 kuna. Nešto čvršće strukture, za nijansu ipak punije, konzistentno… lijepo, nepretenciozno, ali to je već Plavac. Ipak sam nastavio upravo s ovim vinom. Hik! Stoga, trica, jer meni se svidjelo.
Konačan poredak je:
- Potomje, Plavac – mislim da ću probati i njihovog duplo skupljeg Sv.Iliju.
- Zbog cijene od 20 kuna za ipak pošteno vino, na drugo mjesto stavit ću Plavac, Putnikovići.
- Na trećem je onda P.Z.Kuna sa svojim korektnim Plavcem…
- Uvjerljivo posljednji je Levanat, južni vjetar ako se ne varam, ali Levat bi bio također primjeren naziv…
Sve u svemu, nimalo uzbudljivo, nemoguć test, ali svejedno zabavno. Jedva čekam komentare 🙂 Nikša, slobodno se uključi iz Trpnja 😉
imao sam prilike isprobati gotovo sve plavce s Pelješca i ono što mogu reći je meni osobno prilično žalosna činjenica kako često plavci poznatih imena čije butelje koštaju i do 200kn, nisu ništa bolji od plavaca u nižim cjenovnim kategorijama. to je jako lijepo demistificirala i emisija Provjereno (NovaTV) u svom blind tastingu. ne može se generalizirati niti bih to želio ali meni se čini da je većina peljeških plavaca (u prodaji) prekisela, što je općenito mana većine hrvatskih vina ali da sad ne ulazim u elaboraciju, zadržat ću se na plavcima. imao sam prilike probatii neke domaće plavce s Pelješca koji su ponekad znali biti bolji od gore spomenutih, skupih peljeških plavaca poznatih proizvođača. iako jako volim plavce (dijelom sam s otoka) osobno izbjegavam plavce, pogotovo pelješke, jer su lutrija i jer u konačnici za iste ili minimalno veće novce možete dobiti daleko bolja crna vina. žao mi je zbog plavca i zbog toga jer u Hrvatskoj ima praktički “četiri” (figurativno govoreći) prava plavca (i ti su prilično skupi), a javna je tajna da puno vranca ide pod plavac. u svako doba godine u svim dućanima ima priličnan izbor plavaca ali kad to usporedimo s brojem hektara pod plavcem (površinom), onda se jasno vidi da nešto gadno ne štima. možda je vrijeme da se prestanemo zavaravati…
“ali meni se čini da je većina peljeških plavaca (u prodaji) prekisela, što je općenito mana većine hrvatskih vina”
ne mogu se sloziti sa ovime ali sa cinjenicom o plavcima i o muljanju i mjesanju sa vrancem mogu ali opet mi je naivno/glupo povjerovati da se u ova recenzirana vina od plavaca do 30 kn stavlja cisti plavac a u butelje od 200 kn se mjesa vranac.. prije bih rekao da je obrnuta situacija ali danas je to sve vrlo tesko napamet reci jer se u podrumu moze doslovce raditi svasta..
Zasigurno će ovo biti vrlo popularan i vrlo komentiran post…Vrlo bombastičan naslov,:)
E još nešto zar nije Two-Buck Chuck,:) ili si ti to konvertirao za naše prilike,:)
Jesam malo konvertirao kako veliš, ali i ova varijanta egzistira. Ako se ne varam radi se o Charles Shaw etiketi iz jeftinog grožđa Californije iz viškova ne znam koje godine kada je otkupna cijena bila mizerna…
Vinopijo, zasluzujes odlikovanje za pozrtvovnost i samoprijegor, a tvoje ce te pleme zauvijek pamtiti kao poglavicu Hrabro Nepce! You drink boldly where angels fear to sniff!
Sljedeće… Klingonsko vino vs Vulkanski glavoboljček. Hik!
da da fakat si hrabar vinopija!!!
Ne, samo nije snob. 😉
hehe, za mene je ovo ipak hrabrost..:-)
Nisam snob, Miki, majke mi, moja jetra je…
ja snob…… pih!
Tko pije vrijedi, tko ne pije ne vrijedi, Tko ne vrijedi pije što? Kako je ono pisalo na Grunfovoj majici?
Korisna informacija: Potomje Plavac je u Intersparu na akciji za 19,90kn (spazio danas u Interspar-u u Osijeku).
hey ljudi,
zelim importirati nasa vina na Nizozemsko trziste pa se pitam sta vi mislite da su najbolja vina (do 10eura) za ove nizozemce?
Evo, ja cu ti rado napraviti selekciju prilagodjenu nizozemskom trzistu. Ako si zainteresiran, slobodno mi se javi na mail da se dogovorimo oko cijene usluge.
@Gizenga: Premda sam boravio divnih tjedan dana u Nizozemskoj i to van uobičajenih turističkih ruta, te premda se smatram educiranim između ostalog i o Nizozemskoj u kulturološkom i općenitom smislu, bio bi smiješan kad bi smatrao da znam koja su to vina “najbolja za izvoz u Nizozemsku”. Savjetujem za početak malo seriozniji pristup ukoliko se radi o ozbiljnom poslovnom projektu. A u tom slučaju, vidim da se buonsangue prvi javio 🙂
Proveo Septembar u Holandiji. Pio dobra Cileanska, Australska, Juzno Africka i Kalifornijska vina u kategoriji do 8 Eura. Ta ista vina u Hrvatskoj kostaju skoro duplo, a onda kad uzmemo u obzir cijenu nasih vina, ne vidim nacin za proboj na to trziste.
Proveo cetvrtinu zhivota u Holandiji, a njihovo vinsko trziste poznajem kao vlastiti dzep. Ovo sto kazes je u potpunosti tocno: na europskim trzistima hrvatska vina ne moraju ni pokusavati u segmentu cijene koji navodis, konkurencija je prevelika i ima ogromne komparativne prednosti u odnosu na CRO. Medjutim, postoje i drugi segmenti, medjutim to je vec druga, i veoma duga, prica…