Cijena: NA (prosinac 2011.)
“Nije dostojan da pije vino onaj koji ga pije kao vodu” izreka je koja se pripisuje Hercegovačkim vinarima, a jedno od cijenjenih imena svakako je i Buntić, obiteljski podrum iz Miletina-Ljubuški.
Buntićeva Žilavka ne pije se kao voda. Više se pije kao „stijena“, stamene, nepokolebljive strukture, fokusirane aromatičnosti u harmoniji s nosom. Nos će prvi nagovijestiti mineralnost i poljsko cvijeće uz notu đumbira doduše, ali i dodir drevnog rustikalnog šarma. Evidentno izvrstan materijal, suho i slano osvježenje koje na nepcu donosi minerale u podlozi i zavodljivo jednostavnu floralnost… kamena livada, idealno punog tijela, idealnih 13% alkohola, sve besprijekorno uravnoteženo.
Međutim, rigidno slana struktura uz hranu postaje skoro slatka i unatoč pomalo kupusa u retronazalnom okusu (!?!), Buntićeva je Žilavka prava divota.
Foksurina aromatičnost te malo izbacila iz fokusa… 🙂
Prave muskarce iz fokusa moze izbaciti samo fokusirana aromaticnost. Neki shonjo bi, s druge strane, pokleknuo vec i na naznaku poluaromaticnosti.