Cijena: 63,00 kn (srpanj 2012.)
Od svega par vinara koji rade monosortnu Borgonju Damjanić je najistaknutiji. Zbog naziva koje se povezuje s francuskim Bourgogne, proširilo se vjerovanje da se radi o srodniku francuskog Gamaya, dok se nakon nedavnih znanstvenih spoznaja takvo što u potpunosti odbacuje i ističe da je Istarska Borgonja zapravo Frankovka ?!?
Damjanićeva Borgonja iz 2011. godine ima poprilično topline alkohola na nosu. Deklariranih 14,2% iz vruće berbe 2011. Toliko da prevladava mekane i nježne voćne mirise koji ipak nisu „džemasti“, već zreli i osebujni… kupina i više aromatično bilje negoli floralnost.
Ali zato „mljac efekt“ u ustima koji svjedoči o uravnoteženosti i stilu prožetom voćnošću i specifičnom aromatičnosti. Nešto drži tu voćnu bombu zajedno, a to je struktura od neprimjetnih kiselina, uklopljenog alkohola i vrlo nježnih tanina. Tijelo je puno i završetak dugačak, a ukupni dojam podsjeća na uživanje u nekom vinu Novog Svijeta, ali jako dobrom i sa specifičnim karakterom ne u smislu kompleksnosti već specifičnim aromatskim sklopom.
Potpuno drugačije lice Crne Istre. Čestitam.
“proširilo se vjerovanje da se radi o srodniku francuskog Gamaya, dok se nakon nedavnih znanstvenih spoznaja takvo što u potpunosti odbacuje i ističe da je Istarska Borgonja zapravo Frankovka ?!?”
Kako to da vi vrhunski poznavatelji vina niste uočili sličnost tako zvane istarske burgonje i frankovke, a inače razlikujete vina iste sorte sa susjednih parcela na istom brijegu i svakojake druge senzacije u mikro tragovima.
Ova provokacija je neuspjela iz nekoliko razloga. Čak i da su baš sve loze Borgonje u Istri i Frankovke u Slavoniji genetski 100% identične, upravo razlike u tlu, klimi, lokaciji, sađenju, starosti loze, vinogradarskim tehnikama, zatim podrumarstvu i kulturi vinarenja mogu dati međusobno različita vina gdje sortnost ne znači skoro ništa.
Zatim, ja ne znam tko je i temeljem čega došao do takvih zaključaka, a u današnje vrijeme dovoljno je objaviti senzacionalan naslov i to postaje istina. Pitanje je jesu li uopće sve Frankovke u Slavoniji “iste sorte” u tom smislu, a kamoli sve Borgonje u Istri. Ja inače ne razlikujem (na slijepo) navedene mikroterroirske razlike u vinu do te mjere da bi dedukcijom točno pogodio regiju, vino, vinara i godište niti se opterećujem s tim, ali znam da je to moguće jer sam doživio nešto slično.