Cijena: 39,98 kn (rujan 2012.) http://www.vrutak.hr/product.aspx?c=0&p=321651
Novosvjetski klasik iz Srijema 🙂 Jednakodobro i bolje za iste ili manje novce. Već niz godina jedna od najboljih vrijednosti za novac u svojoj kategoriji.
Zrelo voće na nosu, suhe šljive i kupine, pekmez od borovnica. Bogat nos, ne preintenzivan. Štipanje alkohola primjetno tek nakon što se ugrije u čaši. Osim voća i jedna eterična, dobrodošla mentolasta nota.
Deklarirano kao suho vino, s dosta sočne slasti doduše… meko i podatno u gutljaju, vješto uravnoteženo kiselinama nasuprot slasnom tijelu s 14% alkohola i dobrodošlim naznakama oporosti kako bi doživljaj ipak bio vinski, a ne voćni sokić. Međutim, ti tanini su vrlo blagi i dodatno zaokružuju glatku teksturu Srijemskog crnjaka.
Bogato aromatično, u skladu s nosom, uz nešto više svježine i s tim u skladu ravnomjernim finišem. Idealno je blago rashlađeno, oko 16 stupnjeva. Vrlo samodostatno, ali zahvalan „začin“ većini tradicionalnih jela s crvenim mesom.
Još jednom Buhačev Merlot potvrđuje status uvjerljive vrijednosti za novac na domaćem tržištu.
85
Da bi rech rekel. Stvarno izuzetno dobro vino za tu cijenu. Ne znam ni sam zašto nikad nisam probao njegov cabernet sauvignon.
Tek sam sad primijetio link na vrutak pokraj cijene. To zato jer je cijena nevjerojatna ili je to novi običaj?
Inače, ja jesam za to da uvijek objaviš “where to buy”. To ne mora nužno biti reklama, a sve čitatelje zanima. Ako se to uklopio u neki sporazum s dealerom, tim bolje za tebe.:-D
Cijena je odlična, a novi običaj je kako kažeš “sporazum s dealerom”. U osnovnom izborniku novi je Sponzor, nakon Baccala della Mamma, Vrutak je tu! Mali korak za vinopije, veliki iskorak za ifke-a recimo 🙂
…što se cijene tiče, čak i kad sam dobio neko vino, poput zadnjeg od Pattija ili sl. sam navodio meni poznatu najnižu cijenu i to je uvijek bila logika, ali niti jednom ne pamtim da mi je netko komentirao “imaš jeftinije tamo i tamo” osim par dobrih “tipova” za akcije i sl.
Evo ja sam nakon dugo vremena opet kupio njegovo vino.Graševina 2010,samo 12,1%.alc. Boja savršeno bistra,taman pozlačena.Miris koji neodoljivo malo vuće na rizling.Svježina za pet.Na nosu atipična graševina.U ustima:okus graševine tek u dubokom završetku. Vrlo skladno i pitko vino.Odlično.Ali tko traži klasičnu graševinu neka zaobiđe.Buhač dobar kao i uvijek…
Koliko pamtim merlot mu bilo najbolje vino/vrhunski/,zatim merlot kvalitetni,pa c.s…… bijela vina nisu za svačije nepce jer su pojačana kiselinama(što meni nije bad)… ne znam kak je danas situacija…
slažem se da ima gorih stvari od dodavanja kiselina u vino, ali treba to znati napraviti da ti i ja ne doživimo to tako, a da cjenovno ostane prihvatljivo… mislim da me jedna Buhačeva graševina čeka, već deklarativno je atipično vino za Istočnu Slavoniju općenito 😉
nisam mislio da su kiseline dodane …u smislu limunske kiseline…možda jesu,kaj ja znam….u svakom slučaju prirodne bi se trebale malo ublažiti držanjem na hladnoči….iako ne znam…2010,2011 su bile iznimno tople godine koje bi baš trebale omogučiti malo težu i puniju graševinu…. sumnjam da vinar teži atipičnoj crispi graševini….u vrhunska vina je i zabranjeno dodavati…..jel znaš možda sa sigurnošću reči kako prepoznati dodanu kiselinu? i da li je to po tebi mana iako je vino vrhunski za popiti….. i naravno zna se koliko je dopušteno dodati… u ovom slučaju dodavanje bi opravdalo samo niska cijena zbog velike količine nauštrb regulare graševine u smanjenom obimu za 2011….
2011 je bila topla, 2012 je bila vrela, a 2010 su bile poplave i kiše … “vrhunsko” valjda ne bi bilo “vrhunsko” da unatoč deklarativno rigoroznim zabranama nije iskorigirano do besmisla. Npr. ova intervencija s kiselinama ne može se osjetiti ukoliko je dobro napravljena, a sigurno je ako se može osjetiti da tada, jasno, nije baš tako dobro napravljena 🙂 Mislim da niti laboratorijska analitika ne daje rezultate s kojima bi u baš svakom pojedinom slučaju netko mogao sa stopostotnom sigurnošću nešto tako zaključiti ili odbaciti.
Navedeno se ne smatra manom već preporučenom korekcijom od strane struke ukoliko je intervencija opravdana, a ja ništa ne smatram manom niti tražim mane (takvih je dovoljno i previše), ali ukoliko to doživim kao konzument, tada mi je svejedno je li stvarno netko dodavao limunske kiseline ili stvarno nije. Jer osjetim da su “van ravnoteže” ili tamo gdje mi ne trebaju ili nešto pedeseto… i meni je svejedno jesu li vinske, limunske ili zeko-peko kiseline…
Ovo sa smanjenim obimom i opravdanosti u kontekstu cijene nisam najbolje skužio 😦
mislio sam na 2011,2012….. ne pamtim tak daleko….kak nisi skužio:) vrela godina…ranija berba…valjda i manji prinosi…ali normalne kiseline…normalna berba u vreloj godini…veči prinosi,manjak kiseline…više vina..dodane kiseline…..slična fora kao i s dalmatinskim vs istarskim uljem…. kaj ja znam….možda brijem…u biti nemam pojima…..znači prvi alkemičari su iz priče o zlatu a druga generacija su vinari 🙂 eto veze isusa i malo vina i puno ljudi 🙂
veselim se recenziji 🙂
U ocekivanju recenzije ja maknuo jos butelju na ex.nicam htio…nista mi je :)hehe..opet sam skrt i nedam vise od 5O kn za butelju..opet jasem hyundai vina.bip bip