Cijena: 37,98 kn
Odrastao sam na ovome. U vremenima kad je prosječna radnička obitelj makar jednom tjedno imala ovakvu butelju na stolu.
Prepoznatljiva etiketa nije se puno promijenila i ne treba što se mene tiče. Promijenio se čep i umjesto klasičnog plutenog čepa sad vidim Diam3. Korektna zamjena pretpostavljam, barem za cjenovni segment. Ali cijena već dugo nije 30 kuna. U pet godina porasla je 25%. Baš bi volio da mi se javi netko da li je tako i na drugim tržištima.
Dekantiranje baznog crnogorskog Vranca ne pada mi na pamet. Koji to pošten čovjek dekantira ovo vino 🙂 Otvoriš i rastočiš tu lijepu zadimljenost, začinjenost i voćnost. Već u mirisu s naznakama zelenkastih kiselina, što se potvrđuje na nepcu. Kao da je nešto ranije bran materijal vruće berbe?
Ozbiljno suho vino srednje puna tijela s uklopljenih 13% alkohola. Osvježavajuće kiseline izraženije su nego što pamtim, ali kako vino nije prekoncentrirano, ne samo da ne smetaju, nego ovako lijepo raspoređene čak i odgovaraju… cjelina je ugodna i pitka, a punoća tijela sasvim dosta. Tanini sitni i uglađeni.
Ostvaruje slast kakvu stvarno vino može ostvariti i ravnotežu koju Vranac može osigurati.
Da li bi ovo vino kupio ponovo za 38 kn? Vjerojatno povremeno, ali obzirom da nisam posegnuo za ovom bocom punih 5 godina, to mi je snažan signal da preispitam razlog zbog kojeg sam je kupio. Ne mogu zasad staviti ovo u Preporuku jer ako može Laguna napraviti Terra Rossu za 30 kn, ne vidim zašto bi bazični Vranac najvećeg jedinstvenog vinograda u Europi bio 25% skuplji. S druge strane, nisu to vina za usporedbu, ali pričekat ću berbu 2013. S 2014 se ionako skoro nitko neće usrećiti.
Zanimljivo je da u Srbiji 2012. nema na trzistu,uglavnom 2010. i 2011.Cena ovde je za osnovni Vranac 26 kuna,dok Pro corde treba izdvojiti oko 40.
Puno hvala na informaciji. Pretpostavljam da je za tu cijenu i desetljećima građenu prepoznatljivost favorit u kategoriji supermarket butelja?
Sigurno najprodavanija butelja i trece vino po ukupnoj prodaji na trzistu.Suvereno prvo mesto na listi drzi Rubinov roze,masovno vino sa cenom oko 1,8e po litri,dok je druga Tikvesova Smederevka 2,3e po litri.
Taj Rubin rose i Tikvešova Smederevka su litrene?
Ako je Plantažin Vranac prvi, koliko butelja je još na polici s još nižom cijenom? Npr. Tga za Jug, Antigona, itd…
2011 je bolja, 2010 je dobila 90 na Decanteru, a u Delezu je ista mogla prošlog meseca da se kupi za 312 RSD ( cca 2,6 € )
Jel itko ozbiljno napravio neku vertikalu u skorije vrijeme?
Da,od litre!Od buteljisanih vina se pojavio Stobi koji ima dobar odnos cena-kvalitet,od 2,4-4e,Sardone,Pino,Rkaciteli(koji je najjeftiniji,a rastura),Muskat itd.Tikvesov Tga za jug je nekako poceo da nestaje sa polica i bio je oko 4e,Plantaze od 2,6 do 3,5,a od domace proizvodnje rade Rubin i Zupa koje ne mogu da se porede ni sa jednim od uvoznih.Trenutno veoma popularno biteljisano vino je Orfelin(beli,roze i crveni) koji proizvodi poznata vinarija Kovacevic iz Iriga.Velika vinarija za vreme Jugoslavije “Iriski podrum” je posle nekoliko godina propadanja konacno privatizovana i data coveku koji ima viziju i smisla,zajedno sa vinogradima,i sa tih povrsina se prave vina koja su zapravo kupaze svega aktuelnog na Fruskoj Gori(Zupljanka,Italijanski Rizling,Rajnski Rizling,Neoplanta,Traminac,Frankovka,Muskat Hamburg,Merlo itd).Cena oko 4e.Sto se tice vertikale,veoma sam ambiciozan da se s vremena na vreme oforme grupe sa svih strana(Jugoslavija) i da zajedno listamo obimno gradivo 🙂
Što se tržišta u Srbiji tiče,Tikveš i Stobi i Plantaže “rasturaju”. Imaju najbolji odnos cene i kvaliteta. Plantažin Vranac je čini mi se i dalje najomiljenije crno, Tga za jug se manje kupuje i nema ga u rafovima toliko kao pre. Popularni su još i Ždrepčeva krv i manje Medveđa krv. Hrvatska vina su cenjena ali su skupa za prosečnog potrošača.
Zanimljivo mi je da manje košta od Tge za Jug, zaista anti-vina, nešto toliko nasilno umjetno da graniči s prevarom. Nedavno otvorio jednu Tgu iz 1997 🙂 Iznenađujuće dobro. Volio bi vidjeti ovu današnju nakon toliko vremena.
Uglavnom, da je besplatno, odnos cijene i kvaliteta bio bi nezadovoljavajući.
malo je nepravedno o “rubinu” govoriti samo kroz roze. Naime rubin ima nekoliko “linija” kvalitetnih grupa vina, ukljucujci i penusavo “vronjski” koje se za sada jos ne prodaje na domacem trzistu. u klasi o kojoj diskutujete, neophodno je probati pa ukljuciti za poredjenje vina koja su u mega/marketima jevtinija od 3 Eur, a tice se rubinovog “prokupca”, “pinot noir-a”, “cabernet savignon-a” i “chardonnay-a”. uostalom pogledajte rubinov sajt http://www.rubin.rs i bice vam jasnije. ujedno vam zelim da probate ta vina, necete ostati ravnodusni.
s postovanjem, milos
Mnogi od nas su odrasli sa ovim vinom i sa njim zapravo i usli u svet vina. Tradicija i kvalitet je ono sto je ovo vino, uzdiglo do mesta koje ono danas zauzima, barem na prostoru bivse nam drzave. Moram se sloziti sa konstatacijom, da se u Srbiji prodaju uglavnom berbe 2010. i 2011. Koliko vidim Hrvatska je vec na berbi 2012. Sto se etikete tice iako tradicionalna, u Srbiji se blago razlikuje od one u Hrvatskoj, cep je jos uvek klasicni pluteni, ali ko zna sa nekom novom berbom se i to mozda promeni. Alkohol za vranac standardnih 13% i to je od prilike vec godinama tako, bez nekih promena. Sto se kiselina tice, jesu izrazenije nego ranije, ali to nije pravilo, vec vise zavisi od butelje do butelje. To znam iz licnog iskustva, jer ga cesto konzumiram.Jednostavno nekada je bas prekiselo, a nekad ono pravo prepoznatljivo karakteristicno za Vranac. Samo vino je u Srbiji, jeftinije nego u Hrvatskoj, znam jer sam cesto u Hrvatskoj, E sad, ko zeli jos malo doplatiti za Vranac Pro Corde, dobija ono pravo, pogotovu ako je prilika svecanija. Sve u svemu stari dobri Vranac, sa svim svojim vrlinama!
Koliko se sjećam, Pro Corde je u Crnoj Gori oko 5 eura, tako da vjerujem da je problem cijene u Hrvatskoj vezan što uz uvoznika, a još i više uz uvozne carine.