Poderi Colla, Campo Romano, Pinot Nero, 2011.

Cijena: 179,00 kn

Poderi Colla_Campo Romano_Pinot NeroSusret s Tinom Colla prošle jeseni u zagrebačkom Bornsteinu izvojio bi kao osobni najznačajniji vinski događaj godine. Nisam to očekivao. Premda s ozbiljnom tradicijom, Piemontska vinarija Poderi Colla pomalo je „u drugom planu“. Bilo bi nepravedno reći da su ultratradicionalna vina Poderi Colla zapostavljena jer Dardi Le Rose jedno je od najcjenjenijih Barolo-a, ali čim si malo „off the beaten track“ čini se da te svjetla reflektora zaobilaze.

Te predvečeri smo otvorili puno toga, ali ja sam za ovaj dojam odabrao Pinot Nero jer je možda najpristupačnije. Bez obzira što Pinot Noir nije prva asocijacija na Piedmont i bez obzira što ovo vino ima još godine razvoja u boci ispred sebe, čini mi se spremnijim za konzumaciju od ostalih etiketa (barem onog što je u ponudi kod nas). A i cijenom je prijateljskije 😉

Bez pravilne pripreme, hrast, pa čak i alkohol, bit će preizraženi. Zato sam čim duže ostavio vino u otvorenoj boci, bez dekantiranja u dekanteru.

Aromatske senzacije na nosu stvaraju asocijacije na staru trešnju koja odolijeva truljenju, a paradoksalno, plod pun slatkog soka. Slatki duhan i zemljanost… suzdržane arome koje ne zavode baš bilo koga isprve. Volim glatki sitni tanin koji se taloži na nepcu. Nema niti naznake tjelesnosti, koncentracije, prezrelosti, a svaka kap čini se dragocjenom. Profinjena aromatičnost prolazi u slowmotionu… promjena u čaši nastupa suptilno, kameni karakter nastupa s vremenom i tonovi mineralnosti preuzimaju igru.

Rimski logor na kojem leži vinograd vjerojatno nema veze s tim osjećajem slatkasto-šumskog, vječno vlažnog, kamena…

Ono što Tino Colla pokušava nije napraviti najbolje vino na svijetu, već najbolje vino za svoje specifično podneblje. A to je nemoguće ukoliko nemaš „pravo mjesto“. „Impossible to do if You do not have the right place“ zabilježio sam tog dana… Poderi Colla ne maše zastavom „organic“, „biodynamic“ jer znaju da je u hrani i vinu ono najvažnije ujedno „najjednostavnije“ – sastojak. „To know to use less (technology)“.

Imam daleko nedovoljno iskustva (po osobnim i objektivnim kriterijima) da bi mogao iznijeti takav zaključak, ali osjećam to „mjesto“ i u ovom Pinot Neru.

4 misli o “Poderi Colla, Campo Romano, Pinot Nero, 2011.

  1. buonsangue 09/01/2015 / 19:02

    “jer Dardi Le Rose jedno je od najcjenjenijih Barolo-a” ___ Ovako recheno, apsolutno ne stoji. Dardi Le Rose je relativno opskuran. Jedno je to da ga ja jako volim i, iz nekih svojih idiosinkratickih razloga, visoko cijenim, samo onda napishi “jedan od Barola koje buonsangue najvishe cijeni”. Jerbo, da nasumicno anketiras 50 Barolo-aficionados koji su im npr. 20 najboljih vina/polozaja, tesko da bi se Dardi Le Rose bas cesto pojavljivao, ako uopce. Drugi razlog da ne stoji je, naravno, to da je Barolo muskog, a ne srednjeg, roda :-). To… i ono “dekantiranje u dekanteru”… I like that 🙂

    • vinopija 09/01/2015 / 19:22

      Znam dobro što si mi napisao, ali sam kopanjem po netu ustanovio da unatoč opskurnosti uživa određeni status. Čak je i Tino Colla razvlačio neke karte 🙂 taj dan u smislu recentne afirmacije, ali to je bilo waaaay too much ambiciozno i meni pa ti ne mogu suvislo objasniti.
      Vidiš, sad kad si to istaknuo, stvarno je redundantno navoditi “u dekanteru”, ali sam pomislio kako bi opet netko pametan zaključio kako je i samo otvaranje boce dekantiranje pa sam zato to tako izveo. Daj mi radije reci jel mi postupak bio primjeren, a ne tko je kojeg roda, znaš da me gramatika zanima ko Google Translate 🙂

      • buonsangue 09/01/2015 / 19:35

        Mislim da ti je i samom jasno da je jedna stvar da vino/polozhaj “uziva odredjen status” (sto je, koliko god bila neobavezna formulacija, u krajnjoj liniji tocno) a druga da napishes doslovce ” Dardi Le Rose jedno je od najcjenjenijih Barolo-a” (ne stoji, osim ako definiciju “jednog od najcjenjenijih” ne rastegnes do apsurda, u kojem bi slucaju ionako bilo smislenije reci naprosto “cjenjen Barolo” sto bi, u krajnjoj liniji, i bilo tocno 🙂 ).
        A sto ja znam jel postupak bio primjeren ili ne: ne samo da nisam nikad probao taj njihov crni pinot, nego postupak ionako uvijek ovisi od boce do boce. Znas i sam kako ja to radim: osim ako se ne radi o nekom notornom slucaju, ili s nechim imam dovoljno iskustva da se usudim ekstrapolirati, otvorim, probam, pa vidim sto i kako mi se chini. Daleko je to od egzaktne znanosti. Meni bi vjerojatno knee-jerk reaction bio da ga dekantiram, ali to ne znaci da bih bio u pravu. Bio si i sam prisutan bar jednom kad sam eklatantno, i ne bas malo, pogrijeshio u pripremi boce. Dogadja se… 🙂

        • buonsangue 09/01/2015 / 19:37

          (Ili mozda ipak “cijenjen Barolo” :-). OK, bar sam pogodio rod broj i padezh… 🙂 🙂 :-))

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s