Konavli, crljenica i ostali specifikumi o kojima sam uvodno kanio baljezgati padaju u treći plan kad ispred sebe držim Vilin Ples. Iznimno uspješno, vino koje je obilježilo ovaj line up vinarije najpoznatije po MalvaSiji Dubrovačkoj i vrlo fer cijenama… veselim se ponovnom druženju s vilama.
Crvik, Fiore, 2013.
Cijena: ?!?
Lagana hlapivost na nosu i oksidativnost koja mi je osobno simpatična kod (nekih) ružičastih vina Dalmacije. Boja koja je više narančasta također je u skladu s ovim senzacijama.
Unatoč što je vino suho i sa svega 12,7% alkohola, slatkoća i mekoća Merlota ne čine ga suhim i laganim „osvježenjem“ već aromatičnim parfemom s konkretnom težinom na nepcu.
Kao opojan cvijet, Fiore djeluje kao primjeren naziv. Cvijet kaktusa 😉
Crvik, Tesoro, Malvasija Dubrovačka, 2013.
Cijena: 84,70 kn
Izrazito cvjetno na nosu. Suho vino, ali taj osjećaj slatkoće doista je intenzivan, u skladu s cvjetno-voćnim aromatskim profilom.
Opulentnost i 13,8% alkohola, srećom bez vrućine. Premda nije neko iskustvo koje bi jedva čeko ponoviti, priznajem da me iznenadilo uz jelo i to ribu, blitvu s krumpirom i maslinovim uljem. Složilo se čak i sa salatom. Reska slatkoća koja ide uz kiselost. Čini se da tek uz tanjur poprima puni sklad, ali ipak mi djeluje „preizrađeno“…
Crvik, Canavia, Plavac Mali barrique, 2012.
Cijena: 54,70 kn
Drvo, jedna paprena spicy nota, ali i jedan „slatkasti“ začin, više nego zrela voćnost.
Pristupačno na nepcu, mekanije, suho, iako s određenom „slasti“. Mekanijih tanina koji pikaju u teksturi, ali ih je manje i u „tkivu“…biće da nije pre-ekstraktan Plavac 🙂 Ali je odlično posložen i cjenovno prihvatljiv Plavac s nekim konavoskim specifičnostima i štihom drveta koji izvjeri vremenom na zraku.
Vrlo pitko vino koje se tradicionalno nudi uz pršut, sir i ulje… ne bi se žalio 😉
Crvik, Negromant, 2011.
Cijena: 69,98 kn
Nekako mi se i sviđa ta rabljena, stara mala „neutralna“ bačvica štih na nosu, ali naznake jake i ljepljive koncentracije ne baš toliko
Nakon sat, sat i pol dekantiranja, ekstrakcija iz koje izlazi tek vrlo tamno voće, kupine, borovnice, pomalo i „katran“…hm 😦
Na nepcu identično. Ali ipak su to Konavle i ipak je ovo Merlot i donekle je razumljivo da će 2011. dati masivna vina puna sunca. Međutim, Negromant i nije toliko masivan. Nije ni prevruć. Deklariranih 13,1% alkohola djeluje skromno u kontekstu. „Sladak“ tanin zadominira povremeno. Kao da je neki Plavac u njemu.
Dan nakon stvarno jest osjetno pristupačnije…
Crvik, Pomet, 2011.
Cijena: ?!?
Griotte na nosu, višnja liker i tamna čokolada su asocijacije, kao i crna orhideja 😀 Uvijek taj dodir floralnosti…
Suho, ali sa slatko-gorkim taninom, puno tijela i puno alkohola (14,9%).
Nije toliko trpko kao mnogi plavci pelješca npr., ali ne znam je li to dobro ili loše. Vjerojatno niti jedno, samo po sebi. Iznenađujuće je pitko, s uklopljenim kiselinama i to je sigurno dobro.
Ono što sam primjetio je da je 2 sata dekantiranja minimum, Tek nakon 3 i pol sata je „proradilo“. Postalo aromatično, sada i s herbalnim senzacijama poput kadulje i sl.
Crvik, Vilin Ples, 2011.
Cijena: 134,98 kn
4 sata u dekanteru, još nekoliko sati u boci, kušano tijekom 2 uzastopna dana…i jebeno je odlično 😛
Ovako treba izgledati voće u vinu. Ničeg trivijalno prenapadnog, a duboko prožet tamnim voćem idealne zrelosti.
Ovako izgeda sinergija u kupaži. Cjelina je više od pukog zbroja „dijelova“, u ovom slučaju Cabernet Sauvignon (40%), Merlot (40%) i Plavac (20%).
Imam još malo iritantnih momenata, ali čini mi se da je to do mladosti vina koje ima dovoljno prostora i vremena da se uravnoteži u boci.
Sklad bordoških sorti i Plavca Malog, kao da je to neka univerzalna kategorija ionako, dugo je već na tapeti i zasad je ovo najuspješniji rezultat koji sam probao.
Meni značajnije ovdje je da se po prvi put doista osjeti utjecaj tla i podneblja, konavoska crljenica u vinu, određeni začin zemlje… možda upravo na tome počiva kompatibilnost karaktera u kupaži. Vilin ples. Svilenkasta tekstura s brašnjavim, a sočnim taninom, integrirane i raspoređene, a gustativne kiseline, čvrsto tijelo i uklopljeni alkoholi (13,8%).
Najvažnije, bez prezrelosti i bez prekoncentriranosti, u ovom se (uz pametnu pripremu) može uživati. Pitkost prekinuta tek povremenim ozbiljnim voćnim naglaskom. Izvrsno.
Zapravo me uopce ne bi toliko iznenadilo da je bas Crvik napravio pristojno vino. Dosta toga sto sam tu i tamo u zadnjih 10+ godina probao od njih je bilo OK ili cak i za nijansu bolje, te s nacelno pozitivnim tendencijama.
Nego, reci de, vinski sudijo, kad sam vec tu, sta su ti to, pobogu, “gustativne kiseline”?
Kakav rijedak privilegij, hvala na pitanju 🙂 🙂 🙂 Eto vid`te, ta riječ premda mi je došla spontano, nije slučajno tu i upotrijebio sam je umjesto “gurmanske” (što sam btw posudio od tebe) te bi gustativno označavalo “nešto što se da okusiti/osjetiti” i samo po sebi taj pridjev naizgled ne znači ništa, no meni međutim zbog pukih onomatopejističkih razloga pobuđuje asocijacije kao što je “guštanje” u smislu kiselina u kojima uživam, a može se “prevesti” i kao “opipljive”, “prisutne na opipljiv, na ugodan način ili barem na način koji me ne smeta”
Znači, piješ Crvika već desetak godina? 😀
Ne… ja, kao sto si mozda primjetio, stjecajem okolnosti pijem neke sasvim desete stvari :-), ovo i slicno eventualno tu i tamo probam :-).
A sto se ovoga s “gustativnim kiselinama” tice, da citiram Heideggera, samo nas jos neki Bog mozhe spasiti :-).
Kad smo kod izmišljenih riječi, kažu da nije sve u organoleptogramu, ima nešto i u opisnim pridjevima 😉
Zabilježena obznana dogodila se 30.05.2012.
A pro pos stričeka Martina, bit ću slobodan iskoristiti njegovu vještu političku retoriku – Odričem se od zauzimanja stava spram neznatnije netočnih, navoda 🙂
Glavno da si ti meni zadovoljan :-).
(Ovo “odrichem se od zauzimanja stava” si napisao/preveo/stolivec ti ili neki drugi kreativni polupismenjak? Ili sam i za to, a da ni ne znam, zapravo ja kriv? 🙂 Retoricko pitanje :-). Ciao! )
Dobar dan
Pitanje gdje se moze kupit u Zagrebu vina od Crvika? Najvise bi me zanimalo Vilin Ples i Pomet. Unaprijed hvala!
Vrutak. Jučer su još imali Vilin ples, a za Pomet, nisam siguran. Malo su mi ta vina preskupa, za ono što daju, ali, naravno, svako ima svoj faktor.