Cijena: 49,98 kn (01.02.2012.)
Na druženju s Josipinim „vinskim mušicama“ vina su se isprobavala „na slijepo“. Bez predznanja i tek s definiranom temom: Hrvatska vina autohtonih sorti. Istaknulo se tada upravo ovo vino koje sam požurio kupiti kako bi zabilježio svoj dojam.
Nikad ranije nisam čuo za Kaštelacoop, ali sam znao da je vinogorje Kaštela-Trogir genetski rasadnik danas zaboravljenih sorti iz kojih su nastali i Plavac Mali i Zinfandel i tko zna što još.
Dillatum je naziv za položaj, padine Kozjaka iznad Kaštela. Vino Dillatum nastalo je iz čak 6 sorti od kojih su bar 3 potpuno nepoznate i umalo zauvijek izgubljene: Plavac Mali (40%), Babica (30%), Dobričić (10%), Glavinuša (10%), Ninčuša (5%), Ljutun (5%).
Što kaže vino u čaši? Šnjof, šnjof?!? Zrelost voća nije nimalo trivijalna, ni traga pekmezu ili sličnim džemastim senzacijama, „zrelost“ usporediva s vrhunskim Chiantijima recimo… Dašak drvene rustikalnosti odležana vina, razine koju je gotovo nemoguće pronaći u domaćoj radinosti… predivan nos.
Srk, žvak, gut… u ustima tradicionalni štih vrlo razvidan. Prije posebnog aromatskog doživljaja koji funkcionira kao svojevrstan potpis ovog dijela Mediterana, u oči (ili radije na nepce) upada struktura u kojoj nastupaju izrazito vinske kiseline i suhoća naglašena taninima koji su u skladu s punoćom tijela, dakle nimalo pretjerani. Nisam niti znao da vino na koje pomislim kad čujem „autentičan izričaj Dalmacije“ ima svoje ime – Dillatum.
Ispunio sam usta i dušu drevnom okrjepom, vinom prožetim tradicijom i kulturom iz nekih davnih vremena kad se znalo cijeniti vlastito nasljeđe.
Na današnjoj polici Dillatum predstavlja primjerenu cijenu i održivu ponudu. Svakako uzimam još, premda ne za svaki dan, a jedva čekam nova godišta ili nove kombinacije sorti… Nakon kušanja, servirao sam i sebi tzv. rimske njoke prema receptu s pakiranja za griz 😉 i premda se ne radi o kombinaciji snova, uživao u svakom zalogaju. Možda zato jer sam njoke pripremio sam 🙂
Stari moj, ti si očito pio neki drugi dillatum, meni on nit zasmrdio nit zamirisao….prebezličan. A cijelo vrijeme sam se nagovaro……nije uspjelo.
jok, to je taj… samo nema dovoljno alkohola za tebe da bi ga doživio 🙂
Garant si ga nakon Sontacchija zveknuo? Ili je premalo Ljutuna u njemu? 🙂
nije….dao sam sve od sebe, iruda mi…..pa ko se nebi ljutunu veselijo….al đabe… 🙂
Ja sam imao sličnu reakciju na Babicu Štafileo. Jedini vinopijin tip koji me nije usrećio.
Ovo ću ipak probati jer je iz mog kraja.
”Babica iz moga kraja, na usnama njenim kušam
Okus prvih dillatuma, okus prvih ninčuša…” 🙂
🙂 ali i ljutuna…
Ja malo cuvee stil u stihovima 🙂
Ljutun je Babičin i Dillatumov, nedvojbeno. 😉
On ih spaja. Samo neće ifkea da spoji. 🙂
Zanimljivo vino, sigurno bolji izbor od nekog plavca cijene 30- 40 kuna
Došla plaća, obiš’o Vrutak. Nema Miloša, nema Mračaja (nisam ni očekivao), ali naš’o sam Dillatuma.
Jel’ ovo neki haiku?
Šalu na stranu, obavio sam neki šoping i najavili su mi da će danas doći i Galićev pinot crni. Kako sam si priuštio još jednu bočicu Rudina, a počastio sam se i jednim Tomčevim, mislim da ću za vikend testirati tri pinota. Jupiii!
Usput, bila je degustacija Dingača & co. Probao sam malo Dingija onako na tašte i iznenadio sam se mirisima. Savršeni. Ali u ustima…pustinja. Sami alkoholi i tanini. Nevjerojatno “flat”. Šteta.
Nije mi jasno da nema Miloša… vjerojatno trenutno. Mračaja će malo teže biti bojim se. Nabavio si Tomac Crni Pinot 2008? Ili je već 2010. na polici?
A što se PZ Dingača tiče, žao mi je što ti se ne sviđa… nisam probao pa ne znam, ali šteta ako je tako.
amater, kaj si tražio od Miloša? Ja kupio danas plavac 08…..nije ti kod stagnuma neg dolje desno. Ne znam zakaj su tak bezveze stavili…
Ajoj! A buljio sam u tu policu k’o tele u šarena vrata…
Dobar razlog da ponovim posjet 😉
Tomac 2008. iz Vivata. Njam!
BOk.
Probao i ja Dillatum. Jako dobro je ocijenjen i u drustvu , te i od mene. Osjeti se hrast, no miris je vocni.
e pa hvala ti na komentaru, ne znam zašto te wordpress stavio na “approval protokol”, ali tu je… Dillatum je baš pogodak.
Jako dobro vino, a u kontekstu cijene – izvanredno. Savršeno za počastit zahtjevniju ekipu bez da se financijski propadne.
Slažem se s četvrkom!