Cijena: 49,90 kn (prosinac 2012.)
Crveno voće uz dodir orašastog, lješnjak uz note dozrijevanja (manjim dijelom) u drvenim bačvama. Premda to nisam učinio, čak i ovo „regularno“ Modero jezero prvo bi rashladio i zatim „ugrijao“ čekajući da proradi u dekanteru. Suha kupaža Imotskog Cabernet Sauvignona i Merlota uz Vranac i Trnjak s 12,5% alkohola tada idealno omekša, pusti privlačne arome suptilne poput paukove mreže i jednako sudbonosno ljepljive, „ljepilo“ ekstrakta, tanina i sladora kojem se nije lako oduprijeti. Pa niti ne pokušavam 🙂 Zdrave voćne kiseline me poput Vergilija vode kroz tu pustolovinu…
Još „trzavo“, još pomalo „škripi pod zubima“, ali je pravi voćni bombon lišen ispraznosti, na balansu između konfekcije i često nekomercijalnog karaktera, ali u kojem uspijeva biti identificiran kao Imotski crnjak. 87. Prekrasno.
Najvažnije od svega, još je bolji od svojih prethodnika…
Fina su mi ta njegova Jezera, no nisam nikada probao ova mlađa godišta. Kao i sa većinom crnjaka volim da malo odstoje koju godinu i omekane. A opet budu puniji. A i volim one s manje kiselina. Iz tvojeg komentara bi se dalo iščitati da pitkost ipak nije naj naj (ili sam krivo zaključio?). U svakom slučaju čini mi se kao izuzetna vrijednost za novac. Baš nema neke poštene konkurencije u rangu do 50-tak Kn, zar ne?
Dvije stvari, prva je da sam mislio da se radi o 75 kn vinu. Druga je da su nova godišta uspješnija od prethodnih. Uz napomenu da će onaj tko može rashlađeno vino dekantirati sat, dva da makar omekša.
E sad najvažnije, kad naznačim kiseline koje se nalaze prirodno u svakom vinu na planeti ne mislim da vino nije pitko, ne mislim na zagorske “kiseliše” domaće radinosti koji osim kiselina nemaju puno ništa drugo i koji su i zamišljeni za miješanje s mineralnom. Upravo kiseline su te koje ovakav crnjak čine pitkim.