Cijena: 94,25 kn
Prekrasna jarka narančasto-crvena boja, dobivena prirodnim cijeđenjem svježe muljanog grožđa Plavca Malog s položaja Ponikve. Stagnum rose više nije kontroverzno vino. Jedan od najposjećenijih i najkomentiranijih dojmova prošle godine bio je Stagnum rose 2011, ali godištu 2012 zaista ne može biti prigovora.
Jedno od pitanja koje je otvorio novi Stagnum rose je može li te vino istovremeno smiriti i razbuditi?!?
To voće na nosu doslovno ima volumen. Arome su opojne, guste. Ruža, zrelo grožđe, arancini, nar…
Suho ružičasto vino osvježavajuće punoće i strukture, s uklopljenom svježinom kiselina uz nešto tanina iz potkožice, iz onog sluzavog dijela koje je sada „slatko“, odnosno idealne zrelosti… čini se zarazno jednostavno. A zapravo jedinstven, veličanstven rose koji nije za neobavezno društveno prihvatljivo opijanje.
Uravnotežen Plavac Mali koji smiruje ili naelektrizirani voćni opol koji razbuđuje i poziva na još jedan gutljaj reske teksture…
Ovisno o temperaturi, jedan ili drugi aspekt snažnije dolaze do izražaja. Dok rashlađenost potencira osvježenje i budnost, temperirano u čaši potencira smirenost, opuštenost i zrelost. Pa čak i jedinstveni Stagnum karakter, istaknuti pelješki terroir.
Stagnum rose s lakom me uvuče u kontemplaciju, zaintrigira u mjeri da se koncentrirano posvetim doživljaju i onda škaklja smireni duh.
Nakon bilježenja dojma pripremljeni tanjur mozzarelle i pršuta (pravog, ne imitacija iz supermarketa) osigurao je spoj koji uzdiže ljudsko biće u čovjeka 🙂 Plemenitost.
Ako sam na slijepom kušanju 20ak rosea iz cijele Hrvatske Stagnum rose-u dao 90 bodova, čisto da ostanem dosljedan, evo 91 🙂
najbolji rose koji sam pio u zadnjih par godina..
…danas sam baš nabavio jedan rose za koji sam na slijepo “mislio” da je Stagnum rose 12 i valorizirao identično 😛
Miloš Stagnum rose 2012 vs. Roxanich rose 2009, teško mi se odlučiti, kao Messi i Ronaldo, ne znam kojem bih dao prednost, hm….u svakom slučaju, 2 top-class rosea skoro pa bez mana, respect!