Cijena: 59,98 kn
Komarna je najmlađi vinograd u Hrvatskoj. Premda su se ti novi nasadi administrativno gurali u Neretvansko vinogorje, Komarna je sličnija Pelješcu, a opet specifična. Uzimajući u obzir mladost vinograda i način kako je nastao i gdje, Komarna je općenito ugodno iznenađenje koje dodatno komplicira šaroliku scenu Plavaca.
Koliko pratim, prvi put su se vina Komarne zajednički predstavila na ovogodišnjem Dalmacija Wine Expo-u. Rizman, u vlasništvu obitelji Štimac, Sv.Roko kao meni najdraža Saints Hills etiketa, Volarević sa zaista uspjelim roseom koji još nisam stigao probati i Terra Madre 🙂 Terra Madre je u vlasništvu Poljoprometa iz Metkovića koji je 2009. posadio prve nasade Plavca Malog.
2011. je prva komercijalna berba, ali odmah „vrhunska“ 😀 Zbog svega navedenog i još puno detalja koja ne mislim navoditi, ovaj put imao sam predrasude prije nego sam otvorio bocu. Sve je slutilo na zlo i naopako, ali zaključak je bio drugačiji. Treba držati oko na Komarni.
Jest pomalo drvenasto na nosu, ali ništa preincidentno. Sasvim je dosta voća i začina koji griju nepce s 14,5% alkohola, suhoćom i trpkosti Plavca Malog.
Čak je i lijepo uravnoteženo vino. Kiseline koje daju teka gutljaju. Sasvim dobra struktura, premda je razvoj, život i vijek u boci vrlo nezahvalno prognozirati.
Brojni tanini su pomalo drvenasti, pomalo opet neuglađeni, ali dovoljno sitni. Najbolje je voće koje djeluje autentično. Dapače, kad poželim jednostavno vino Plavca Malog, to ne znači da mora biti banalno ili „jednodimenzionalno“. Ovo je dosta bliže tom vinu od npr. Tomićevog best sellera, plave etikete Plavca. Za koju godinu, s nekom uspješnom berbom, skladat će se pjesme i za ovaj komadić tla nadam se.
Općenito, ovo je vino još jedna ohrabrujuća potvrda vinogorja Komarna, najmlađe hrvatske „apelacije“ koja ima uporišta za svoje ambicije i ujedno vrlo konkurentna ponuda u donedavno pustom segmentu ponude ambicioznijih Plavaca do 10 Eur.
Nekako sam se nadao da će netko postaviti pitanje koje su to “zle i naopake” predrasude prije nego me vino razuvjerilo…
prije svega, prva komercijalna berba odmah “vrhunska” iz najmlađeg vinograda u Hrvatskoj. Jednostavno stvarno “poziva” na kritiku, ali u ovom slučaju ne vina već samo Zavoda.
Dok paralelno imamo borbu za pravo na teran, portugizac, prošek itd što je pregovarački tim “previdio” definirati. Možda se ipak uključim u “politiku”…
ma zavod je smiješan. rekli bi u metkoviću (kad ga već spominješ u postu) – niđe veze 😉 ali, kad već tražiš diskusiju – kakav sustav ocjenjivanja bi ti oblikovao (na razini koju pokriva zavod)?
ukinuo bi ga
ocjenjivanje, ne nužno i Zavod kao instituciju
mislim da bi veće koristi imali od češće kontrole uzoraka s polica nego od toga da renomirani stručnjaci koji “držeći do sebe” eliminiraju macerirane malvazije i sl. izmišljenim manama
postojećim sustavom prelako se manipulira na raznoraznim razinama
a što s klasifikacijom? ako bi ukinuo ovu st-kv-vrh (koja je btw. bezveze), onda bi se orijentirao na položaje (iliti “biznis nekretninama” ;-)?
ja sam samo dao kritiku, a za konstruktivne prijedloge treba “ući u materiju” malo dublje.
osim toga, trenutno sam pod dojmom TVspota za podrigušu od štrumpfetine i još se ne mogu načuditi da razmatram opciju da je kupim djetetu…
dakle, kao što vidiš, razbijam glavu produktivnim aktivnostima 🙂
http://bit.ly/17bCJ1s 😀
Upravo to. Pregovarački tim je “previdio” teran, portugizac, prošek i tko zna još što. U protivnom bi zainteresirani iz drugih europskih zemalja u toku pregovaračkog tj predpristupnog procesa uložili prigovor na naš prijedlog. Ovako prigovora nije bilo jer je izostao prijedlog pa su nam sad portugalci, talijani i slovenci krivi za vlastite pogreške i šlampavost.
gospodo,ovo vino je dobilo prvu nagradu između veoma jake konkurencije.sve možete pročitati na https://twitter.com/festiwine
i na http://www.dulist.hr/dubrovnik-festiwine-trophy-2014-odlazi-u-komarnu/167164/