Galić, Crno 9, 2011.

Cijena: 87,88 kn

Galić_Crno9_2011Dakle, Crni Galić u potrazi za neodoljivim 🙂 Bordoška kupaža Cabernet Sauvignona i Merlota iz Kutjevačkog vinogorja u orkestraciji podruma Galić miriši na sušene brusnice, maraschino i… humus ?!?

Da, suho s osjećajem slasti, ali s trpkim taninima koji su još mladi premda uglađeni, ispolirani. Ljubičasti odsjaj tamne tekućine svjedoči o mladosti u ovom slučaju.

Dobra vijest su i izvrsno raspoređene svježe kiseline. Zbog usklađenosti je i čak 14% alkohola realno neprimjetno.

Dominantan aspekt je na zarobljenoj primarnoj voćnosti koja je zavodljiva na prvu. Ugodno, mlado i mekano. Uz biftek, srneći gulaš, tjesteninu s mesnim umakom ili dozreli sir…

Devet? Ne znam zašto devet.

34 misli o “Galić, Crno 9, 2011.

    • vinopija 04/11/2013 / 17:00

      🙂 zemlja… zemlja za cvijeće u tegli, meni odvratan miris u izvornom obliku, jako zanimljiv u vinu. Nije to baš toliko bitno, zapravo nije uopće, ali često su mirisi i okusi koje volim u izvornoj namirnici nepoželjni kao aromatska asocijacija u vinu i obrnuto, neke namirnice koje izbjegavam su pozitivne asocijacije u vinu.
      Kul članak danas btw 😉

      • vinopija 04/11/2013 / 17:03

        Nego, devet je rečenica opisa vina u odlomcima koji počinju slovom D Sve do pitanja zašto se vino označava sa “9” 🙂 Dovraga i bestraga 🙂 Zar nitko ne zna?

        • Alejandro 04/11/2013 / 18:27

          Ja znam tko zna, ali on je miljama daleko 🙂

  1. zeljko garmaz 04/11/2013 / 19:28

    dragi vinopija, odgovor na tvoje pitanje o brojci 9 je vrlo jednostavan – vlasnik vinarije ima fetiš na taj broj. u toj kupaži je trenutno dvije sorte, ali u konačnici će ih biti – devet. kao što je kapacitet vinarije 333.000 litara, jer zbroj znamenaka iznosi – devet.I, dok je bio trgovac, Josip Galić je prvi u Hrvatskoj u svojim trgovinama cijene proizvoda počeo “zaokruživati” na XY,99 kuna. je li dovoljno? 🙂

    • vinopija 04/11/2013 / 22:25

      Prvi u Hrvatskoj? Može biti, ali ta fora s ,99 cijenom je prastara. O tome su udžbenici napisani puno prije… ali ja recimo imam neobičnu sklonost prema brojci “dva”, ali shvatit ću ako nisu svi ljubitelji Mance-a 😀
      Nego, gdje će biti promocija Knjige? 😉

      • zeljko garmaz 04/11/2013 / 22:38

        galić je praznovjeran prema tom broju i nema nikakve druge filozofije… a knjiga? u petak idem po nju u zagreb, uistinu dobro izgleda. ne znam još ništa za promociju, idem korak po korak. da zbrišeš u petak s posla i dođeš u tiskaru?

        • vinopija 04/11/2013 / 23:39

          uf 🙂 znam da nije poso` zec da utekne, ali mene će stići s odmazdom 😉 čut ćemo se…

  2. ifke 05/11/2013 / 23:19

    Probah njegov cab 2011, 50 čuna u kauflandu, deklariran kao vrhunski. Brate, loše vino….prošlo je neko vrijeme pa ga se fala bogu ni ne sjećam než dobro. Puno preskupo, a ovi iz zavoda su očito pred uništenjem armagedona koji se urušava u sveobuhvatnoj kataklizmi uništenja…..ono…

    • Ivan 05/11/2013 / 23:36

      pa vr`unsko vino coece!

      sve je tu sta treba biti da bude vr`unsko: alk. 13,8%, ekstrakt bez secera 27,3 g/l, pepeo 2,6 g/l, ukupna kiselost (izrazena kao vinska) 5,2 g/l..

      ps. “zavod filozofija” za vr`unska vina.. 😉

      • ifke 06/11/2013 / 01:03

        oooo, đes Ivane, jel ti se opet omako dobar škrlet….šta vele zavođani? 🙂 ak nije vrhunski nedam više od 29.99 za butelju…

        • Ivan 06/11/2013 / 12:55

          a pricaju ljudi da se omako, i to jos bolji od 2011., ali naravno ne zavodani, oni ne bi prepoznali dobro vino ni da ga sami izmisle.. 😦

          • vinopija 06/11/2013 / 18:21

            Ne znam kako uopće možeš piti to svoje vino ispod 2 grama pepela 🙂

            • Ivan 06/11/2013 / 19:00

              ma ne znam ni sam.. 🙂

              zato pijem 2011, i to macerirani chard, haha

  3. buonsangue 06/11/2013 / 01:00

    Galic lagano fercera vec par godina. Steta, bilo je par interesantnih, pa cak i dobrih, vina tamo 2007., ak se dobro sjecam.

    • vinopija 06/11/2013 / 18:03

      i poneki Chard nakon toga 😉

  4. ifke 08/11/2013 / 16:37

    ok….ak fercera već par godina, nek korigira cijene, izmisli novu liniju ko krauthaker, bilo kaj….sam nek mi ne prodaje vina po 87 kuna….zato kaj je nekad negdje proizveo nekaj dobro. Tvrle se carski nedavno osvrnuo na te previsoko uzdignute durbine. Ne znam opće otkud tim likovima ideja za određivanje cijene. Koji su im opće jebeni kriteriji? Pitaju mamu i tatu? Ženu? Poznatog hrvatskog sommeliera Klaudija Jurčića koji se pošteno izblamiro sa onim francuskim vinima u Lidlu? Cijena kg grožđa? Jebote, već godinama čitam izjave kojekakih vinara i zaključke sastanaka kojekakih udruga vinara, kako smo mi već dostigli visoku kvalitetu vina i kak su nam vina fakat zbiljam odista zaista majkemiprekogroba super, sad samo treba imat dobru prezentaciju, promociju i ić okolo po svetu da ekipa sazna za nas, jer smo u biti nepoznati, to je jedina naša slaba točka…..a kad ekipa sazna za nas, odjebaće odma i bordo i kjanti i čile i sve. Jedna poruka ekipi….dečki, kaj ste zaradili na neznanju domaćih vinopilaca, zaradili ste….dolazi hladna jesen koja je odlična prilika da se kraj toplog kamina, uz čašu svoje najbolje precijenjene kapljice, nostalgično prisjetite zlatnih godina prodavanja magle kojima upravo dolazi kraj. Ušli smo u EU i inercija će neizbježno odraditi svoje. Ta EU je krcata, između ostaloga, i jebački POTCIJENJENIM vinima , i to iz poznatih vinskih zemalja…FR, IT, ESP…kaj mislite, oće evropljani posegnuti za njima ili za slavonskom graševinom? Još nekaj…Ivice, molim te nemoj radit sniženja vina…nemoj od sramote…..sa 78,99 na 74,99…

    • vinopija 08/11/2013 / 18:38

      Osnovni kriterij određivanja cijene izvrsno se iščitava iz jedne od meni najdražih definicija cijena, da je to iznos koji je netko spreman platiti 🙂
      Ovaj crni Galić je ozbiljno i jako dobro složeno, tehnički besprijekorno vino koje je skrojeno u skladu s predodžbom o planetarno dopadljivom Cab+Mer crnjaku i vjerujem da se dobro prodaje i mnogi konzumenti u njemu iskreno uživaju. Želim zapravo reći da su slični afiniteti prosječno iskusne publike na svim tržištima (manje u određenim regijama gdje s vinom tog podneblja odrastaju generacije). Načelo skroz podržavam svaku uljuđenu konzumaciju vina (o definicijama toga bi se dalo dosta raspravljati :-).
      Meni osobno ne posjeduje dovoljno identiteta i razlikovnosti od sličnih vina, ali vina koja se jako uspješno ispijaju svuda po svijetu. Očekivana sudbina tim vinima je cjenovna utakmica i u tom smislu možda ima hendikep jer ne može konkurirati “dovoljno dobroj alternativi”.
      Ono što mene i tebe pali kad poželim Bordošku kupažu uopće nije alternativa niti je u istoj kategoriji s ovim konkretnim vinom.
      Ja neću zato pretjerano kritizirati čovjeka koji traži Cabernete po supermarketima tako da “uspoređuje” jedan dan Čile, drugi dan Argentina, treći Australija, četvrti Kalifornija, peti Južna Afrika, šesti Italija, sedmi Maroko, osmi Bugarska, deveti Slovačka, deseti Kina itd. I taj “konzument” “putuje” i upija svjetove samo to radi iz cruzera ili iz aviona ili iz hotela s pet zvjezdica. Jasno da je komično kad taj čovjek priča o nekom mjestu koje je posjetio. Njegov je uvid možda i fabrikacija, a očekivano površan.
      Ali da ne pilam, ovo što si napisao da je EU krcata “podcjenjenim vinima” je meni najzanimljivije i skroz stoji… zašto je tome tako? Zašto Ghemme Nebbiolo ne košta kao Barolo 😦 Bolje za mene 😀
      “How does it feel to have perennially unpopular taste? Just plain lucky I guess ;-)”

      • buonsangue 09/11/2013 / 12:05

        “Osnovni kriterij određivanja cijene izvrsno se iščitava iz jedne od meni najdražih definicija cijena, da je to iznos koji je netko spreman platiti 🙂
        Ovaj crni Galić je ozbiljno i jako dobro složeno, tehnički besprijekorno vino koje je skrojeno u skladu s predodžbom o planetarno dopadljivom Cab+Mer crnjaku i vjerujem da se dobro prodaje i mnogi konzumenti u njemu iskreno uživaju. Želim zapravo reći da su slični afiniteti prosječno iskusne publike na svim tržištima (manje u određenim regijama gdje s vinom tog podneblja odrastaju generacije). Načelo skroz podržavam svaku uljuđenu konzumaciju vina (o definicijama toga bi se dalo dosta raspravljati 🙂 .
        Meni osobno ne posjeduje dovoljno identiteta i razlikovnosti od sličnih vina, ali vina koja se jako uspješno ispijaju svuda po svijetu. Očekivana sudbina tim vinima je cjenovna utakmica i u tom smislu možda ima hendikep jer ne može konkurirati “dovoljno dobroj alternativi”.
        Ono što mene i tebe pali kad poželim Bordošku kupažu uopće nije alternativa niti je u istoj kategoriji s ovim konkretnim vinom.
        Ja neću zato pretjerano kritizirati čovjeka koji traži Cabernete po supermarketima tako da “uspoređuje” jedan dan Čile, drugi dan Argentina, treći Australija, četvrti Kalifornija, peti Južna Afrika, šesti Italija, sedmi Maroko, osmi Bugarska, deveti Slovačka, deseti Kina itd. I taj “konzument” “putuje” i upija svjetove samo to radi iz cruzera ili iz aviona ili iz hotela s pet zvjezdica. Jasno da je komično kad taj čovjek priča o nekom mjestu koje je posjetio. Njegov je uvid možda i fabrikacija, a očekivano površan.” ____________ Cestitam, direktore, postali ste pjesnik trivijalnog 🙂

        • vinopija 09/11/2013 / 12:21

          Bolje i to nego nesravnjiva budala 🙂 Bolje biti nesagledivo glup nego suvi genije! Bolje da prestanem drobiti i otvorim Pierre-Bise Sur Schistes 😉 Sretan rođendan Predsjedniche

          • buonsangue 09/11/2013 / 12:44

            Zahvaljujem, direktore, neka ovo bude nash mali Dan Republike :-). A ukoliko ste, sto jeste, razmishljali o poklonu za moj jubilarni 179. iduce godine, evo sto mozete uciniti: nazovite konacno nekog Kajeta nesravnjivom budalom non-euklidijanskom, jer ako ni Vi to ne ucinite, uskoro ce nam, kunem Vam se, ostati samo Kajeti –

            • vinopija 09/11/2013 / 13:04

              Daleko je to od ove doista tople vode koju sam otkrio. Samo sam htio reći da podržavam ljude koji uživaju u vinu.
              A opet, ako si spreman ostaviti toliko i toliko novaca, isprobaj onda neke druge svjetove, otvori malo oči i naćuli uši…
              Vidi se da se vrlo trudim ne ispasti elitist ili već koju etiketu ljudi vole prišiti. Cijela priča je od početka zamišljena sa stajališta “normalnog čovjeka”, konzumenta, kakav sam doista i sam.
              Sve to nema veze s ovim “višim ciljevima”. Nikad mi nije palo na pamet mijenjati svijet, vinsku scenu i općenito vrlo malo u ovoj formi uopće “savjetujem”, kamoli “preporučujem”, o “kritici sudionika” da ne govorim. Ako će netko postati pijanac ili zadužiti djedovinu da otplati svoj podrum ili će ga ostaviti žena zbog opsesije, nek se ne žali meni. Isto tako mi nije ništa dužan ako postane pravi vinozof 🙂
              Ovo je moje mjesto uživanja, ne ispucavanje negativne energije već skupljanja pozitivne.
              Ovo je i jedino uistinu živo mjesto s višegodišnjim kontinuitetom tako da se ne bi brinuo da publika nema gdje što saznati. Kako će to shvatiti, ovisi od slučaja do slučaja.
              I sad ide “Wake Up” Rage Against the Machine 🙂

              • vinopija 09/11/2013 / 13:08

                Od “vinske scene” sam se ogradio još prvog dana… osim što volim prcat nadležne institucije s vremena na vrijeme 😉 ali zato jer deklarativno postoje da služe “mojim interesima” ,a rade pizdarije i sami su sebi svrha usput pileći sebi granu na kojoj sjede… apsurdistran primjer broj 65419671

              • buonsangue 09/11/2013 / 14:09

                Ma nemas frke, direktore, ja sam ti sve to vec oprostio :-). Samo, bojim se da i dalje imas problem, jer Ifke je prava zvijer i mnogo manji humanist i katolik od mene… 🙂 🙂 🙂

                • ifke 10/11/2013 / 23:31

                  …amen 🙂

  5. buonsangue 09/11/2013 / 12:38

    @Ifke: Znas kaj, ja ti mislim da ne bu ni sad, a ni u blizoj buducnosti, nikakve narocite revolucije na planu toga sto se pije u Hrvatskoj, bez obzira na, automatski vec samim ulaskom u EU, znatno vecu dostupnost prakticki svega. Da ne duljim, dva su glavna problema. a) zatucanost i debilizam prosjecne glave konzumenta/stanovnika etc. (sad ce nam Trifunovic reci da je tako i drugdje, ali u pravu ce, a ne znajuci to, biti u najboljem slucaju samo djelomice 🙂 ); b) dizanje bilo kojeg tipa kulture na neki respektabilni nivo uvijek je ovisilo o prosvjetiteljima. U Hrvatskoj su “sluzbeno sankcionirani” prosvjetitelji hrpa neznalica i morona i jos shacica nekih pripitih spodoba kojima nije ni do cega, plus nekoliko osrednje informiranih i jos nekoliko loshe informiranih uvoznika, koji tako i tako imaju vaznije brige od oblikovanja smislenog vinskog pejzazha (za to, uostalom, i premalo znaju) i kreiranja smislene, uravnotezhene ponude. Najkrace moguce: imali su priliku, sve kaj su trebali rec je “molim” i “hvala” :-).
    Sve ce se svodit na manje-vise isto kaj i do sada: kao sto si ti jednom davno ovdje napisao, zasuchi rukave, popni se na bike, i potroshi hrpu love, vremena i strasti da nesto naucis/nadjes.
    Nije lako sam na biciklu trazit vinsku srecu, ne bih nikome od tih usamljenih hodocasnika rado bio u kozhi. Ja sam puno “radio” na svoju ruku, ali ipak sam imao veliku prednost u tome da su me obrazovale velike vinske tradicije (poglavito jedna od njih), veliki prosvjetitelji i prosvjeceni trgovci (pisci, uvoznici, distributeri, retaileri),a, na kraju krajeva, cesto u direktnom kontaktu i sami vinari (kako oni “veci”, tako i oni “manji”), a to je sasvim druga izlazna pozicija i temelj.
    Znatizeljni vinski namjernik u Hrvatskoj na raspolaganju nema gotovo nista, a ponajmanje od svega – znanje. A kako je najcesce novac jedino cega ima jos i manje od znanja, znanje postaje tim kljucnije i neizostavnije. Klasicni zacharani krug.
    Za taj se zacarani krug uvelike, a za cinjenicu da se i dalje gotovo nista znacajno ne mijenja u potpunosti, odgovornost mora pripisati svim ovim raznim “chimbenicima” o kojima nash Trifunovic s vremena na vrijeme tako lijepo, dirljivo i pomirljivo pishe, te nam neumivenima, svako malo, otrkiva toplu vodu, prisnazhujuci da isti jamachno imaju svoje mjesto pod suncem i ulogu u sistemu 🙂 🙂 🙂

    • Alejandro 09/11/2013 / 17:26

      čudi me da u ovom postu nije spomenut i Egon Schiele himself, ali ja se nadovezujem na 178. obljetnicu rođenja i moguće otvaranje Pierre-Bise Sur Schistes…Feliz cumpleaños buonsangue…mi siročići u to ime otvaramo Erzetič Merlot amforu iz 20 stoljeća, inače bi pili vodu i kontinuirano baljezgali o vinima za koje nismo ni znali da postoje. 🙂

      • buonsangue 09/11/2013 / 18:28

        Oye, amigo, pese a mi conocida propension al onanismo, a la que tan sutilmente aludes, no me referi’ aqui’ a Schiele por motivos bastante contundentes: tengo como la impresion que sea el ambiente que el contexto sean mucho mas parecidos a los de la famosa “Entrada de Cristo a Bruselas” de James Ensor a los finales de siglo XIX :-). Zivio ti meni, Sasha 🙂

        • Alejandro 09/11/2013 / 19:39

          nek je tebi sa srechom, a sve ostalo ne(que) se jode, ..
          digao bi tebi ja cashu, ali sam nozhem okrznuo dio prsta (nije srednji) michuchi pljesan sa asiaga…
          htio sam Jamesa staviti u neki drugi kontekst, ali prebacio sam se na Velo misto i necu politiku u Vinopijinu butigu 🙂
          pozdrav Vinopiji ma gdje bio !!!
          a tebi še enkrat: uzhivaj u Comme Chez Soi ipak je 178i 🙂

          • buonsangue 09/11/2013 / 22:31

            (Majko mila, sta sam ono napisao, zivio Sasha? Syntax error 🙂 Mislio sam, naravno, zivio ti meni, druzhe Rale! 🙂 🙂 🙂 )

            • Alejandro 10/11/2013 / 00:47

              vidim ja nostalgija… rale,tvrle, prle..povratak se blizi 🙂 bit che i galica 9 kod otpisanih 🙂
              u potpisu r2d2
              star date 22324.1 uz okruglu cashu s petrolove pumpe

    • ifke 10/11/2013 / 23:29

      Ma, šefe, tak nekak i ja kontam, al ovi naši eurofobi stalno pričaju kak će nas EU tržište progutati jer smo premali…..a ja sve nešto jedva čekam da se to desi….bar će trgovci bit prisiljeni spuštat marže. Recimo, raduje me pritisak na cijene maslinovog ulja u zadnje vrijeme. Cijene padaju, makar u vidu sve češćih sniženja i idu prema razinama koje su normalne u južnoj EU. Tjestenina neš slično. A vino je ipak zajebaniji proizvod i tu nije za očekivat neku revoluciju, kak veliš, uz zatucane konzumente i jalove prosvjetitelje. Ipak, očekujem barem navalu stranih vina kroz trg. lance koja će stvarati pritisak na cijene domaćih, neovisno o kvaliteti, o kojoj ionako niko niš ne kuži. Evo, pošto smo sad mi i Oesterajheri zemljaci, nadam se da će se uskoro u zg-Sparu pojaviti neki hitovi iz Sparovog weinwelta, po mogućnosti austrijski. A Vrutak…šteta kae Matić tako patriotski orjentiran…..šteta što u dolini Rone nema Hrvata, Matić bi kod nas dar mar napravio sa Cotes-ima… 🙂

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s