Cijena: 20,00 kn 🙂 Na izlistavanju robe s police jednog trgovačkog lanca
Neću više, obećajem 😀 Ovo je zadnji ostatak ostataka s police. Uzeo sam ga zato što još nisam imao niti jedan Chenin Blanc, sorte iza nekoliko meni najdražih vina uopće. U domaćoj distribuciji su Loirski uzori ponešto skromnije zastupljeni 😉 Ali zato ima Južna Afrika. Nekako sam začudo htio da mi prvi Chenin u Dojmovima bude iz Loire, a ne Steen iz Stellenbosch-a 😉 Nešto se međutim ipak dogodilo…
Čelični Chenin koji zapravo ne stari, koji se zapravo nije toliko razvio u boci koliko je ostao hiberniran, zamrznute mladosti, kao da će se odmrznut sutra raspasti… ili je to samo privid koji razum želi vjerovati, a u stvari se dogodilo nešto drugo…
Još uvijek pomalo zelenkasto, blistavo bistro, konzistetnog vonja na nosu i u ustima… dunja, sočna poput ananasa. Mirisna poput cvijeta. Tek lagani dodir botritisa koji je daleko od prelaska u gorčinu kao da potvrđuje plemenito i drevno porijeklo Chenin Blanca.
Karakteristične prodorne kiseline čine tvrdu strukturu. Deklaracija o polushom vinu zavarava. Mineralnost, međutim, na žalost nije odlika ovog Chenina. Ali, surova dunja uspijeva biti opulentna, bez imalo „slasti i masti“ visokih ekstrakta, alkohola ili ostatka sladora. Bez prolazne trivijalnosti tropskih aroma, „dunja“ dominira doživljajem.
Niti dubina, niti kompleksnost nisu ovdje presudni, ali ipak se osjeti dobar materijal, pažljivo vinificiran, manjim neprimjetnim dijelom omekšan drvom, sve skupa poprilično dobro.
Što se dakle dogodilo? „Krađa“ 🙂 Da nisam uzeo Tomčev Rizling u istom điru, rekao bi da je ovo najbolje potrošenih 20 kuna za vino ikad 😉
A što se tiče Chenina, odnosno Steen-a na „južnoafričkom“ 🙂 …što manje ostaje u čaši, više grize 🙂 Žnjap!
Nemoj više, molim te! 🙂