Cijena: 506,75 kn ili tu negdje je godište 2008. 🙂
Syrah s nešto Merlota s deklarirano najboljeg istoimenog položaja (Ispod poda) vinograda Bibich u Skradinskom vinogorju i jedno od najskupljih suhih mirnih vina Hrvatske.
Dekantirano 5 dcl puna 2 sata u velikom dekanteru, ali moglo je provesti i 20 sati 🙂
Teške i spoooore ljubičaste suze Mirisi ljubičica i bobičastog voća (kupine), malo i francuskog hrasta. Zaista toplo na nosu, sirovo, izuzetno koncentrirano.
U ustima strahovito puno, doduše bez taničnosti. Tanini nastupaju nakon gutljaja, dugo u afteru koji beskrajno traje.
Intenzitet, masivnost i masnoća donekle su nivelirani nemalim kiselinama koje nisu dovoljno duboko, jer je vino naprosto pre-veliko. Ne stane u čašu. Nezgrapno. Mislim da se nikad neće uravnotežiti.
Veći Ronac od Hermitage-a u smislu da je „veći katolik od Pape“. Dok je bio u Avignonu 🙂
Ljubičasti monstrum s 15,4% i ekstraktom ledene berbe ipak nije „novosvjetski“ Shiraz. Pripada mediteranskom podneblju i kulturi, ali je pretjeran… kao da pijem krv iz epruvete, samo s manje mineralnosti 🙂
Uz malo smanjeni doživljaj moglo je postati sjajno vino, ovako je više sirup koji se uzima na žličicu. Vinska bomba s produljenim djelovanjem. Vinski napalm. Razorit će svako ocjenjivanje 127 uzoraka u nizu i istaknuti se na svakom festivalu, ali ozbiljno sam razmišljao doliti vodu u čašu 🙂 Magnum size u 0,75 L butelji.
Dobro jutro i tebi 🙂 Bas de BAs pretjeruje, a malo mi vuče i na “pola kata više od susjeda” 😦
mene je jako iznenadilo kad mi je basdebas uspio napunit usta nakon x čaša na vino comu 🙂 sad vidim da su ga stvarno nabrijali… nego, leglo mi je i ono njegovo slatko crno, navodno 100% prosušena plavina? probao netko?
je li to Ambra? nisam probao…
ambra koja se može naći po dućanima je prošek od debita. a ovo što sam ja probao ne mogu naći. al sjećam se da mi je taj lik (nije alen) koji mi je ponudio desertno vino objasnio da se radi o plavini. pa sad ne znam – možda je to nešto novo.
Desertna Plavina doista zvuči kao nešto što bi Bibich mogao imati u podrumu 🙂 Raspitat ću se…
a pazi iz ampelografije o plavini “… Iz starijih vinograda i boljih položaja grožđe se prosušiva, i priređuje u dobro crno desertno vino…” (pdf str. 211) eto, ima smisla – valjda nisam halucinirao na vinocomu 😉
Lako je tako kad imaš šalabahter 🙂
Ali neke stvari su nepovratno izgubljene bojim se 😉 Nikad više onaj Bordeaux prije phylloxere, s Malbecom i Cabernet Francom te Carmenerom i Petit Verdotom u glavnim ulogama 😀
ima svega u kaliforniji, evo nesto frisko: http://blogs.gangofpour.com/doon-in-the-boondocks