Cijena: 31,98 kn
Nedavno sam vrlo arogantno u jednom komentaru iznio tezu kako ovo konkretno vino ne moram niti kupiti jer već znam kakvo je, da bi ga mogao opisati bez kušanja.
Aroganciju vidim kao vjerojatno najgori pristup vinu koji mogu zamisliti! Doživljavanje vina i arogancija ne idu u istu rečenicu. Sasvim nešto drugo je iskustveni valorizacijski set koji čini razliku između predrasuda i predočekivanja 🙂
Ipak sam u ovom primjeru bez namjere da išta dokazujem po prvi put zabilježio opservacije prije čina otvaranja vina. Butelju sam zatim otvorio i zabilježio dojmove za potrebe Dnevnika vinopije kao i cca 721 put dosad 😉
Dakle, prije otvaranja bilježim… na nosu jabuke i dunje, više reska limunsko-jabučna svježina nego zrele arome, dakle „kamilica“ će izostati u ranije branom grožđu vrele 2012. godine.
Dobro posložena struktura, ali na prvu loptu. Suhoća, ali i sočnost, kiseline izraženije, ali dobro uklopljene, alkohol neprimjetan, srednje puno tijelo, dakle sasvim dovoljno ekstraktno i bez one gorčine u finišu. Aromatski sklop počiva isključivo na voćnosti, primarnim aromama jabuke, ali i breskvi. Očekujem i resku, moguće i blago muzirajuću teksturu. Trajnost u čaši mogla bi biti niska… naravno, niti ne očekujem dubinu niti bilo kakvu kompleksnost već naprosto dobro skrojeno, ugodno vino po provjerenom receptu.
Nakon otvaranja bilježim… Na nosu više „sauvignonskih tragova“ od očekivanog. Ne mogu vjerovati da se toga nisam sjetio 😉 Bazga i travnatost su, dakle, tu. Međutim, nisam uopće očekivao reduktivne note 😦 A ima ih, premda zaista ništa incidentno, ali ipak indikativno kod ovakvog vina. Zamisli, citrusi i jabuke stvarno su, također, „tu“ 🙂
Val dobro odmjerene svježine prolazi nepcom ostavljajući žeđ za još jednim gutljajem i određenu „slanost“ u aftertaste-u koja nije loš signal, ali ga ne bi nužno doživio kao „mineralnost“… U osnovi, površna svježina bez neke dubine, ali koja djeluje „zarazno“, stvara „žeđ“ i gasi je istovremeno, prizivajući jelo usput.
Lijepo napravljeno vino, pedantno skrojeno, koje se ipak pomalo izgubi iz čaše nedugo nakon inicijalne zavodljivosti. Međutim, nepretenciozno, vrlo zahvalno i cjenovno pristupačno, baš kakvo i treba biti. Ko grom 🙂
Ne čudi me da se prodaje u ozbiljnim količinama za domaće prilike i čak ga smatram boljim odabirom od HoReCa bestsellera. Ovo vino bi trebao biti neki „najmanji zajednički nazivnik“ i „entry level“ po cijeni, ali teško da predstavlja „otkriće“. Prije neki standard koji iz raznoraznih razloga još ne egzistira kao takav pa ga svake godine iznova “madirazd” treba tražiti 🙂








