Cijena: 210 kn
Nešto malo za mene. Nešto da se odmorim od konvencionalnih vina 😉 Nešto što sam prvi put doživio tek na predstavljanju asortimana Natura Vino uoči ovogodišnjeg zagrebačkog winegourmet-a…
Ni bijelo vino, niti crno, ali čak niti „narančasto“. Nije niti mutno kakva znaju biti nefiltrirana vina koja inzistiraju na „prirodnosti“. Jasno. Svijetlo. Vitovska, Zidarich. Upravo onoliko nekonvencionalna koliko trenutno doživljavam idealnim u „registru orange wines“. Fascinantno elegantno i prihvatljivo i konvencionalnom „tumaču“ koji ne može izmisliti razlog zbog kojeg bi „eliminirao“ ovog maceriranog ljepotana 😉
Ne pada mi na pamet nabrajati sve olfaktivne asocijacije koje stvara ovo vino od marelice do bergamota 😉 Umjesto toga ukrast ću nešto što mi je Patti spomenuo. Kao da hodam površinom mjeseca. Potpuni izostanak „buke“. Asketski karakter bez iritantno zavodljive aromatičnosti. Čvrsti soil-to-glass transfer u interpretaciji sorte koja nije govornik. Umjesto prezentacije te pozove da sjedneš za stol da podijelite trenutak.
Mistično. Golo. Drevno. Izostanak očekivane rustikalnosti kao da dodatno fokusira doživljaj na ono što je bitno. Poca terra, tanta pietra. Mineral.
Iskonski užitak. Ručni rad. Donekle robusno, ali toliko autentično DOC Carso da bi bilo pogrešno da nije robusno. Izuzetno zahvalno uz daleko veći broj različitih jela nego se općenito preporučuje. Uklapa se kao saliveno. Osobito konzumirano na primjeren način, iz šire i po mogućnosti geometrijske čaše. Meni je čak najbolji odabir bio pomalo neuobičajen Stolzle Quatrophil Bordeaux Red 😀 Malo toga se može usporediti hodanjem površinom mjeseca započetom na 12-14 stupnjeva i završenom na sobnoj temperaturi, odnosno 24-25 stupnjeva. 92-93.
Courtesy of Natura vino.
slovenski talijani ili talijanski slovenci najčešće naprave iskonski užitak……gue rila
baj d vej vidim i novu kolekciju limuna…očekujemo dojmove 🙂
Raspon je tu strašno velik u pojedinim djelima istog vinara, a još veći uspoređujući ostale vinare. Ta su mi vina trenutno možda među najzanimljivijima općenito.
Limuni bi trebali biti isti. Posebnim postupkom prema receptu koji sam naslijedio od šukunbake Marie iz limuna razvijam
sve dihidroksilne derivate jantarne kiseline, dodam malo etilena, aroma i glukozno-fruktoznog sirupa i prodajem kao “prirodno bizeljsko” 😉
Popolnoma se strinjam gospod Vinopija…
a o prirodnim aromama bizeljskog kraja..to buš tek videl 😉
lep pozdrav in lepo se mejte !!!